poniedziałek, 21 listopada 2011

Sejf w domu



Włamania, kradzieże, rozboje...to nasza polska rzeczywistość. Nic nie zapowiada polepszenia sytuacji na ulicach, a policyjne statystyki tylko utwierdzają w przekonaniu, że trzeba brać sprawy w swoje ręce jeśli nie chcemy stracić dorobku swojego życia. Z pomocą przychodzą nam producenci sejfów, którzy w odpowiedzi na wyszukany gust i potrzeby klientów zmienili oblicze topornych metalowych szaf i obecnie w swojej ofercie proponują stylowe i estetycznie wyglądające sejfy.

ZAKUP SEJFU:
Decydując się na zakup sejfu do naszego domu zastanówmy się przede wszystkim jakiego rodzaju rzeczy będziemy w nim przechowywać. Wcześniejsze rozważania na ten temat pozwolą zaplanować rosądnie zakup i dobrać odpowiedni dla nas rozmiar. Jeżeli chcemy umieścić w sejfie tylko dokumenty np. akty notarialne, paszporty czy pieniądze idealny będzie sejf kompaktowy, który z łatwością zamontujemy w wybranym miejscu. Natomiast jeśli planujemy ukryć tam precjoza, dzieła sztuki czy broń długą warto pomyśleć o większej gabarytowo szafie metalowej. Wybierając rodzaj sejfu lepiej zainwestować więcej środków i zakupić ten z ognioodpornymi ścianami. W razie pożaru nasze cenne przedmioty znajdujące się wewnątrz nie ulegną zniszczeniu. Sam sejf nie będzie nadawał się do ponownego użytku, do jego otwarcia potrzebny będzie także specjalista - nie mniej jednak wszystko co znajdowało się w środku nie zostanie strawione przez ogień. Dodatkowo ostatnim hitem okazały się sejfy wodoodporne, które nie przepuszają do wnętrz wody, nawet po starciu z żywiołem, jakim jest powódź.



ZABEZPIECZENIE:
Wybór zamku, jaki będzie zastosowany w sejfie należy do klienta. Może to być zwykły, tradycyjny klucz lub szyfr np. elektroniczny. Czasami, dla podwyższenia standardów bezpieczeństwa montuje się dwa lub więcej rodzajów zamków. W sejfach ogniotrwałych stosuje się tak zwany zamek paniki, który zatrzaskuje drzwi poprzez mocniejsze pchnięcie drzwiczek w chwili ewakuacji czy też spostrzeżenia zagrożenia.

GDZIE UMIEJSCOWIĆ SEJF?
Jest wiele teorii na temat ulokowania sejfów. Najczęściej wybieranym miejsce na sejf jest specjalnie przygotowana półka lub wnęka. Takie rozwiązanie musi jednak zawierać projekt domu lub mieszkania. Jeżeli posiadanie sejfu nie było wcześniej rozważane można oczywiście taką skrytkę przygotować. Najlepiej jednak by jak najmniejsza liczba osób była w to wtajemniczona. Atutem ukrycia metalowej skrzynki w ścianie jest możliwość jej przesłonięcia obrazem lub meblem. Jeżeli nie mamy możliwości wbudowania sejfu możemy zakupić wolnostojący model, który następnie zakotwiczymy w podłodze. Decydując się na taki krok należy sprawdzić wytrzymałość stropu. Nie bójmy się surowego charakteru wolnostojących sejfów, obecnie są one pięknie zdobione, przykryte drewnianym lub skórzanym obiciem, ewentualnie marmurowym blatem, stanowią ozdobę każdego wnętrza.



UKRYTE POMIESZCZENIE:
Alternatywą dla sejfu jest wygospodarowanie wolnego pomieszczenia, które pomieściłoby wszystkie nasze skarby. Z pewnością łatwiej znaleźć wolną przestrzeń w domu, nie jest to jednak niewykonalne w mieszkaniu. Powodzeniem takiego pokoju, jako sejfu, jest zatrzymanie jego położenia w tajemnicy, nawet przed najbliższymi. Wejście do niego musi być zamaskowane i dodatkowo chronione kodem dostępu.